Pochod-na-Sybir
Artykuły

Polscy zesłańcy na Syberię w XVII wieku

Nicefor Czernichowski, syn chorążego wołyńskiego, został wzięty do niewoli wraz z rodzeństwem ok. 1632 r. Po służbie wojskowej w Jenisejsku, pełnił funkcje dozorcy działu wodnego i kierownika warzelni soli. Po zamordowaniu wojewody ilimskiego, który uprowadził i zgwałcił jego żonę, Czernichowski uciekł nad Amur, gdzie zbudował zamek Jaxa i nawiązał kontakty dyplomatyczne z dworem cesarskim w Pekinie. W 1672 r. car skazał go na śmierć, ale potem darował mu winy.

Adam Kamieński Dłużyk, szlachcic litewski, został pojmany przez Rosjan w 1660 r. i wysłany do służby wojskowej na Syberii. Po uwolnieniu w 1671 r., wrócił do Rzeczypospolitej i sporządził relację ze swojego pobytu na zesłaniu.

Jędrzej Kaweczyński, jezuita, został pojmany w 1655 r. w Nowogródku i zesłany na Syberię, gdzie pracował w kamieniołomach. Zmarł w 1667 r. w Nieswieżu.

Jermak Timofiejewicz, ataman kozacki, na czele oddziałów kozackich przeprowadzał wyprawy na tereny przeduralskie. W 1581 r. zdobył stolicę Chanatu Sybirskiego, ale utonął podczas walki z Tatarami w 1585 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *